Gebruiker:Hanssain/portaal aanmaak

Uit Wikikids
< Gebruiker:Hanssain
Versie door Rots61 (overleg | bijdragen) op 28 mrt 2023 om 19:31 (Soms toelichting onder het blokje gezet (zoek op "<!--"), deze toelichting kan verwijderd worden. 'k Heb ook enkele vraagtekens bij sommige artikels gezet, dan vraag ik me af of het wel nuttig is/relevant om deze artikels op te nemen. (zoeken of ?))
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Basisgegevens portaal aanmaak

{{Portaalafbeelding|Bestand:xxx}}, maar dan zonder tl|

Welkom op het Portaal xxx

tekst

titel 1,
ondertitel 1
titel 2,
ondertitel 2
[[Bestand:xxx|center|300px]]

tekst en links


[[Bestand:xxx|center|300px]]

tekst en links


Aanzet Portaal ICT

Titelbalk Portaal IT.jpg

Welkom op het Portaal Informatie-Technologie (IT)

Vandaag de dag worden we omringd door een voortdurende stroom aan informatie, die veelal ons elektronisch tegemoet komt en we zelf ook kunnen versturen of plaatsen. De techniek die voor deze digitale wereld nodig is noemen we dan ook Informatie-Technologie, kortweg IT. Het wordt gerekend onder de Nieuwe media. Onder IT verstaat men het geheel dat de hardware, software, randapparatuur en netwerken omvat. Informatie & Communicatie Techniek (ICT) verwijst naar digitale apparatuur of diensten die gericht zijn op communicatie. Bijvoorbeeld computers, telefonie, printers en zo verder. Hiermee is ICT dus een onderdeel van IT.

Geschiedenis IT,
Van buizenbak tot microchip
Infrastructuur IT,
Van backbone tot WIFI
Harvard Mark I Computer - Right Segment.JPG

De geschiedenis van computer-hardware omvat de ontwikkelingen van vroege eenvoudige apparaten om berekeningen te ondersteunen tot moderne computers. De geschiedenis van het internet vindt zijn oorsprong in de informatietheorie en de inspanningen van wetenschappers en ingenieurs om computernetwerken te bouwen en onderling te verbinden. Vanaf dat moment kun je spreken van Informatie Communicatie Techniek (ICT)

EniacGeschiedenis computergeschiedenis internetICT Wetenschappers? • Pascaline


EMailSystem.svg

Om computers met elkaar te kunnen verbinden is er een uitgebreid netwerk van kabels, versterkers, en aansluitingen nodig. Een deel van het internet-verkeer gaat zelfs via de satelliet. Als de data binnen bedrijven, scholen en woningen via kabels gaat, spreek je van een ethernet of LAN. Tegenwoordig wordt een groot deel van de data via de lucht getransporteerd via de WIFI of WAN (Wide Area Network).

Internet hardware: koperglasvezelbackbonesatelliet • aansluitingen • serverkast of patchkastswitchesmodemrouterUTP kabels • USB kabels • datacenter (energieslurpers) • LANwebarchievenWANWifi
Internetprotocollen: ADSLADSL2+GPRSHSDPAHSPAHTTPHTTPSISDNUMTSUWBWebserver

Social Media,
Chat-Apps om mee te netwerken
Digitale vaardigheden en veiligheid,
Leren omgaan met IT
Whatsapp pc.png

Er zijn tal van platformen waarop mensen met elkaar in contact kunnen komen. Sommige voor korte, andere voor lange berichten. De een in tekst, de ander in beeld en geluid. Vaak gebeurt dit op een zogeheten platform, vaak met een Forum.

BeRealFacebookInstagramLinkedInMicroblogPanfuPinterestRedditRobloxSignalSnapchatTelegramTikTokTwitterWhatsAppYouTube


Cyberbullied.jpg

Helaas zijn er ook nadelige kanten aan het gebruik van sociale media en het internet. Dit kan in de emotionele sfeer liggen, maar het kan ook nadelige gevolgen hebben voor je gezondheid. Ook zijn er technische bedreigingen die bijvoorbeeld systemen kunnen platleggen

CyberaanvalCybercrimeCyberoorlogCyberpestenComputer en ergonomieComputervirusDDos aanval • Digitale vaardighedenGameverslavingInternetbankierenInternetgevarenMalwareMediabewustzijnouderen en internetScammen? • SchermtijdSpamSpywareTrojaans paard (computers)

Soorten computers,
Allerlei devices waarop je kunt werken
Randapparatuur,
de "zintuigen en ledematen" van de computer
Laptop collage.jpg

Er zijn tal van computers (devices) waarop mensen werken en met elkaar in contact kunnen komen via het internet, waarop ze aangesloten zijn

Devices: desktopiPadIBM Personal ComputerKwantumcomputerlaptopmobielPDA (Personal digital assistant?) • tabletsmartwatchRaspberry PismartphoneSupercomputerDAB+ radioTV
Spelcomputers: Game Boy AdvancePlaystationWiiXbox

Om de computer dingen te kunnen laten doen, moet je deze als gebruiker eerst aansturen en gegevens invoeren met de Randapparatuur. Daarnaast kunnen de door de computer verwerkte gegevens ook weer worden weergegeven via een scherm of op papier. Het merendeel is via kabels en stekkers met de computer verbonden, hoewel er ook steeds heel veel draadloos mogelijk is. Ook in de desktop of laptop zelf heb je enkele onderdelen zoals een kleine speaker, een DVD-station en dergelijke. Informatie of data kunnen op verschillende manieren worden opgeslagen op uitneembare informatie- of data-dragers.

Randapparatuur: beamerbeeldschermcontrollerCd-romspelerDigitale cameraDigitaal schoolbordDvd-spelerMp3-spelerMp4-spelermuisPoken? • PrinterScannertoetsenbord om op te TypenTouchpadTouchscreenWebcamWiMAX?
Data-dragers: Diskette (station) • Cd-romdisketteFloppy diskSSDUSBUSB-stick

De computer zelf,
onderdelen van de computer
Browsers en besturingssystemen,
De oprit naar de digitale snelweg
NorthStar_Horizon_inside_view

In een desktop (computer met computerkast) of laptop zitten vergelijkbare onderdelen (hardware). De indeling is natuurlijk verschillend en in de loop van de jaren is er al weer het nodige veranderd. Om alles te laten werken heb je ook een besturingssysteem nodig en programmeertalen om alles met elkaar te laten communiceren. Uiteindelijk zie je op het scherm de resultaten en kun je ook weer dingen invoeren (interface).

Hardware: BIOSBootloader voor het OpstartenCPUGeheugen (computer) zoals RAM (VRAM en SRAM) en ROMHarde schijfHomebrew? • MainframeModchipMoederbordProcessor • stations voor CD-rom of DVD, floppy disk, USB-stick, externe harde schijf • VideokaartVoeding (computer)

Programmeertalen: AssembleertaalBee-BotCC++C-SharpCSSGWBasicHypertext Markup Language (HTML) • JavaJavaScriptPHPPythonSQL

Om op het wereldwijde web (WWW) te kunnen komen heb je een browser nodig. Ook is het een besturingssysteem om de programma's (applicaties) te kunnen benaderen. Ze zijn bereikbaar via het startscherm. Al deze technologie is nodig om Het Nieuwe Werken mogelijk te maken.

Browsers: Avant browser? • Blisk? • Brave browser? • Edge (Microsoft) • Google ChromeInternet ExplorerNetscapeMaxthon browser? • Mozilla FirefoxOperaPuffin browser? • Safari (webbrowser) (Apple) • Safe Exam Browser (SEB) • Samsung internetVivaldi Browser?
besturingssystemen: AndroidFreeBSDGoogle Chrome OSiOSLinuxMacOSMicrosoft WindowsMS-DOSSailfish OSUbuntuWindows Phone

Internetdiensten & internetproviders,
Internetaanbieders die de internet infrastructuur beheren
Programma's en Apps,
Tools voor op je PC of smartphone
Structure_of_the_Internet

Het internet of het World Wide Web (WWW) is een netwerk-infrastructuur dat door diverse bedrijven wordt aangelegd en onderhouden, zoals de Internetkabels. Zij monitoren ook of er storingen zijn en proberen deze zo snel mogelijk op te lossen. Bedrijven in België en Nederland:

BASEBudget alles in 1CaiwayKPNOnline.nlOrangeOXXIOProximusScarletTele2TelenetT-MobileVOOXS4ALLYoufoneZiggo

Google_Play_Store_badge_NL_(New)_and_Apple_App_Store_badge

In de App store (App winkel) vind je tal van programma's (Apps en andere Software) voor veel verschillende doeleinden. Daar kun je spelletjes (games), rekentools, tekstverwerkers, online kaarten en routewijzers etc. Downloaden

Amusement, zoals Candy Crush Saga • Bedrijf • Betalen, zoals Tikkie • Educatie, zoals Magister • Gezondheid & fitness • Hulpprogramma's en hulpmiddelen • Kinderen & familie • Levensstijl • Multimedia ontwerp • Nieuws & Weer, zoals NOS of Weerplaza • Ontwikkelaarstools • Opleiding • Overheid, zoals DigiD • Persoonlijke financiën • Personalisatie • Reis, zoals 9292 • Sociaal (zie aparte box), zoals Facebook, WeblogWhatsApp • Sport, zoals LiveScore of apps van een voetbalclub • Veiligheid zoals ESET, McAfee, Kaspersky Lab en Norton • Winkelen • E-mail • rekenen en tekst zoals Microsoft Office, Libre Office • Video en muziek of streamingsdiensten, zoals VLC media player, Spotify en Ziggo on demand

Computer en internettermen,
Overige begrippen en artikelen
Beroepen in de informatietechnologie,
Werken in de IT
Inlogpagina WikiKids

In de informatietechnologie kom je veel Engelse termen tegen. Veel zijn er al in de andere boxen genoemd.

AccountArduinoAZERTY of QWERTY toetsenbordindeling • BeeldschermverhoudingBestandsextensieExtensieBig dataBit, Byte of KilobyteBlue Screen of DeathCloud computingDev/nullEaster eggEmbedded systemGlitchInloggenKunstmatige intelligentie (AI/KI) • PixelScalable Vector Graphics (SVG) • SEOUploaden


NBN_Co_fibre_optic_cable_being_laid_in_Tarcutta_St_in_Wagga_(7)

In de Informatietechnologie werken tal van mensen. En niet alleen achter het computerscherm. Ook bij de aanleg en het onderhoud van de infrastructuur zijn er veel mensen nodig.

ApplicatiebeheerderICT-coördinatorKabelleggerModeratorprogrammeurSysteembeheerder • * Websitemaker

Techbedrijven en merken,
Het is niet alleen Sillicon Valley waar de techreuzen zitten
Games,
Computerspellen en videogames
Techbedrijven

Veel tech-bedrijven zitten in het Amerikaanse Sillicon Valley, maar zij zijn zeker niet de enige techbedrijven. Computers worden elders ook gemaakt, zoals in China en Taiwan. Verder heb je de makers van software voor computers.

AMDAppleAsusASMLDellGoogleHPHuaweiIntelLenovoMicrosoftMSIPhilipsSamsungSEGASonyTSMC

Videogames

Werd er voorheen op de computer of spelcomputer een computerspel alleen thuis gespeeld, nu kun je met mensen van over de hele wereld spellen spelen. Kijk voor een volledig overzicht van videospellen op Lijst van games en computerspellen.

Among UsBubble shooterCall of DutyCandy CrushCrackdownCrossy RoadDoomEmpire EarthFortniteGTA en GTA VMinecraftMarioModsPan European Game InformationSonic the HedgehogSpawnenStrongholdTerrariaThe Legend of ZeldaThe SimsTravian


Bijpassende Infobox

  • Kleur?
  • Nederlandse term, Engelse term
  • Jaar van invoering
  • Ontwikkelaar/uitvinder/merk
  • Afbeelding
  • Onderdeel van: Portaal:Internet? (vergelijk Infobox dier), verwijst terug naar portaalbox
  • Is het wel mogelijk om voor alles één infobox te creëren, of hebben games en sociale media allebei een aparte infobox nodig?
Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Gebruiker:Hanssain/portaal_aanmaak&oldid=776983"