Gebruiker:Eize01/Kladblok
LEES DIT EERST!
Hallo, dit is mijn kladblok, hier ontwerp ik bijvoorbeeld wikiprojecten en maak ik geheugensteuntjes. Het is de bedoeling dat alleen ik deze pagina bewerk, tenzij je toestemming van mij hebt gekregen.
oefenen met sjablonen en bestanden
Nu staat hier even niks
Portaal:Egypte schets
Onderwerpen (kop niet op uiteindelijk portaal)
- Geschiedenis na de Oude Egyptenaren
- Romeinse tijd
- Nomaden
- Ottomaanse tijd
- Kolonisatie
- WO1 en WO2
- Dekolonisatie en daarna
- Geografie
- Ligging
- Gouvernementen
- Grote Steden
- Bezienswaardigheden
- Cultuur
- Taal
- Religie
- Weetjes
- Gewenste artikelen
(hier begint het portaal)
De Arabische Republiek Egypte (Arabisch: مصر) is een land in Noord-Afrika. Egypte staat vooral bekend door de pyramides en mummies.
De hoofdstad van Egypte is Caïro, dit is de grootste stad van Egypte.
Algemeen
- Egypte heeft ongeveer 100.000.000 inwoners
- Egypte heeft een oppervlakte van 1.010.408 km²
- Egypte is een Republiek. De president is Abdel Fattah al-Sisi, de premier is Musafa Madbouly.
- Er wordt betaald met de Egyptisch pond.
- 90% van de bewoners volgt de islam, de overige 10% het christendom.
- Er wordt gesproken in het Arabisch
Geografie (voor meer info, kijk verderop in dit portaal)
het grootste deel van Egypte bestaat uit woestijn, maar bij de delta van de Nijl groeien wel veel planten en is de grond geschikt voor bijvoorbeeld akkerbouw. Dit is ook zo vlak naast de Nijl. Het grootste deel van de handel gaat via het Suezkanaal, maar die is vooral bestemd voor vrachtvaart voor andere landen. Officieel ligt Egypte in Afrika, voor meer dan 90%, de rest ligt in Azië, dit deel heet Sinaï. Egypte grenst aan Libië, Sudan, Israël en eventueel aan Palestina. Over water ligt het heel dicht bij Saoedi-Arabië en Jordanië.
Egypte bestaat uit vier natuurlijke regio's:
- De Nijlvallei en de Nijldelta
- De Sinaï
- De woestijn ten oosten van de Nijl
- De woestijn ten westen van de Nijl
Flora en fauna
De meeste planten in Egypte komen niet uit Egypte zelf, maar zijn geïmporteerd, dit komt doordat weinig delen van Egypte vruchtbaar zijn. Wat hier wel groeit en niet geïmporteerd wordt zijn bijvoorbeeld vijgenbomen, citrusbomen, dadelpalmen, cactussen, papyrus en lotus.
Kwa dieren zijn er wel wat meer niet-geïmporteerde dingen voor. Er leven in de Sinaï kleine aantallen steenbokken. In de woestijngebieden komen echter vooral veel insecten voor, zoals torren, muggen en vliegen. Richting de Nijl komen meer zoogdieren voor zoals gazellen, verschillende woestijnvossen, jakhalzen en hyena's. Ook dieren zoals schorpioenen komen daar voor. In Egypte leven ook slangen, waarvan de bekendste de cobra en de adder zijn. Ook gieren komen veel voor in dit land. Grote zoogdieren zoals nijlpaarden, olifanten en leeuwen komen al honderden tot duizenden jaren niet meer voor in Egypte. Vanzelfsprekend zijn er ook nijlkrokodillen in Egypte, maar die zijn op de Nijl al uitgestorven en komen in Egypte alleen nog voor in het Nassermeer.
Politiek
Egypte is niet opgedeeld in provincies maar in gouvernementen, in het totaal 27. Er zijn woestijngouvernementen die een vaak groot zijn en bezitten stukken woestijn, Nijlgouvernementen die een deel van de Nijl(delta) beslaan en vaak middelgroot zijn, als kleinste heb je de stadsgouvernementen die alleen de hoofdstad en iets daar omheen bezit.
Cultuur (voor meer info, kijk verderop in dit portaal)
De cultuur van Egypte begon al zo'n 6.000 jaar geleden, info over dit is bij het Portaal:Egyptische Oudheid
Gewooon handig
- N
- Nieuwe pagina aangemaakt (lijst met nieuwe pagina's)
- k
- Dit is een kleine bewerking
- b
- Deze bewerking is uitgevoerd door een bot
- (±123)
- Verschil in aantal bytes
5 nov 2025
|
|
13:27 | Overleg portaal:WikiKidsAtlas/afrika 2 wijzigingen geschiedenis +19 [Groempdebeer (2×)] | |||
|
|
13:27 (huidig | vorige) +4 Groempdebeer overleg bijdragen | ||||
|
|
13:27 (huidig | vorige) +15 Groempdebeer overleg bijdragen | ||||
| 13:26 | Portaal:WikiKidsAtlas/afrika wijzgesch +15 Groempdebeer overleg bijdragen | ||||
| 13:26 | Obom wijzgesch +8 Groempdebeer overleg bijdragen | ||||
| N 13:25 | Overleg Wikikids:Wikiproject/Herziening Wikikids 2026 wijzgesch +280 Groempdebeer overleg bijdragen Nieuwe pagina aangemaakt met 'Hoi Hanssain, zou je even mee kunnen kijken welke onderdelen van het subproject Huisstijl overgeheveld moeten/kunnen worden naar dit algemene project? Ik heb een aa...' | ||||
| 13:23 | Wikikids:Wikiproject/Huisstijl en vormgeving 2026 wijzgesch +137 Groempdebeer overleg bijdragen →Agenda | ||||
|
|
12:40 | Gebruiker:Hanssain 2 wijzigingen geschiedenis +194 [Hanssain (2×)] | |||
|
|
12:40 (huidig | vorige) +142 Hanssain overleg bijdragen →Gebruikersboxen | ||||
|
|
12:37 (huidig | vorige) +52 Hanssain overleg bijdragen →Nog mee bezig: | ||||
|
|
N 12:35 | Computer virus 2 wijzigingen geschiedenis +303 [Randomkoe; Hanssain] | |||
|
|
12:35 (huidig | vorige) +27 Hanssain overleg bijdragen Verwijst door naar Computervirus Label: Nieuwe doorverwijzing | ||||
| N |
|
12:29 (huidig | vorige) +276 Randomkoe overleg bijdragen hij was er all Label: Visuele tekstverwerker | |||
| N 12:26 | Overleg gebruiker:Randomkoe wijzgesch +82 Wezoom overleg bijdragen Nieuwe pagina aangemaakt met '{{W}} Welkom op wikikids! ~~~~' | ||||
|
|
12:10 | Max Weber 4 wijzigingen geschiedenis +1.064 [Mike1023 (4×)] | |||
|
|
12:10 (huidig | vorige) -1 Mike1023 overleg bijdragen →Protestantse werkethiek | ||||
|
|
12:09 (huidig | vorige) +179 Mike1023 overleg bijdragen →Protestantse werkethiek | ||||
|
|
12:08 (huidig | vorige) +668 Mike1023 overleg bijdragen →Nalatenschap | ||||
|
|
12:03 (huidig | vorige) +218 Mike1023 overleg bijdragen →Boeken | ||||
|
|
12:03 | Wikikids:Clubhuis 2 wijzigingen geschiedenis +772 [Hanssain (2×)] | |||
|
|
12:03 (huidig | vorige) +120 Hanssain overleg bijdragen →Wikikids:Wikiproject/Herziening Wikikids 2026 | ||||
|
|
12:01 (huidig | vorige) +652 Hanssain overleg bijdragen →Wikikids:Wikiproject/Herziening Wikikids 2026: nieuwe subkop | ||||