Monte San Giorgio: verschil tussen versies

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
(Nieuwe pagina aangemaakt met '{{Infobox werelderfgoed | naam = Monte San Giorgio | afbeelding = Lake_Lugano.jpg | onderschrift = Monte San Giorgio met daarvoor het meer van Lugano...')
 
 
Regel 26: Regel 26:
  
 
Vandaag de dag is de berg ook populair onder wandelaars en bergbeklimmers.  
 
Vandaag de dag is de berg ook populair onder wandelaars en bergbeklimmers.  
 +
 +
==Galerij==
 +
<gallery mode="packed" widths="300" heights="200">
 +
File:CH_Mt_St_Giorgio_0710_(93)_(17276250141).jpg
 +
File:Lago_di_Lugano3.jpg
 +
File:CH_Mt_St_Giorgio_0710_(80)_(17276739055).jpg
 +
</gallery>
  
 
{{Navigatie werelderfgoed Italië}}
 
{{Navigatie werelderfgoed Italië}}

Huidige versie van 16 jul 2025 om 19:34

Monte San Giorgio

Lake Lugano.jpg

Monte San Giorgio met daarvoor het meer van Lugano
Land Vlag van Italië Italië
Vlag van Zwitserland Zwitserland
Plaats
UNESCO-regio Europa en Noord-Amerika
Eigenschappen
Werelderfgoed sinds 2003
Status Niet-bedreigd
Type Natuurlijk
Meer informatie www.unesco.org
Werelderfgoedlijst van UNESCO

Monte San Giorgio is een berg in Zwitserland. De berg bevindt zich in het kanton Ticino aan het meer van Lugano. De berg is 1097 meter hoog. Ten westen van de berg ligt de grens met Italië. De berg ligt in het noorden van de Povlakte.

De berg staat op de werelderfgoedlijst van UNESCO. Hoewel de berg volledig in Zwitserland ligt, is het beschermde gebied iets groter. Hierdoor ligt de inschrijving zowel in Italië als Zwitserland. Oorspronkelijk bevatte de inschrijving alleen het Zwitserse gedeelte. In 2010 werd de inschrijving echter uitgebreid met het Italiaanse gedeelte.

Flora en fauna

Een groot deel van de omgeving bestaat uit gemengd bos. Dat is een bos waar zowel naaldbomen en loofbomen voorkomen. Ook zijn er grote, open vlaktes met enkel gras (hooiland). In het gebied komen onder de linde, de eik en de es veel voor.

Rond de berg komen 102 soorten zoogdieren voor. Monte San Giorgio is de enige plek in Zwitserland waar Savi's woelmuis voorkomt. Die muis komt anders vooral in Italië voor. Ook is de berg de broedplaats voor vier soorten kikkers. Daarnaast leven er veel bedreigde insectensoorten in het gebied.

Menselijke activiteit

Op Monte San Giorgio zijn archeologische vondsten gedaan. Hieruit bleek dat de berg al zo'n 6.000 jaar bewoond wordt. De gevonden voorwerpen komen uit een periode van het Neolithicum tot aan de 14 eeuw n.Chr. Hieruit bleek dat ook de Romeinen in het gebied zijn geweest. Ook zijn er voorwerpen uit de middeleeuwen gevonden. Waarschijnlijk werd de berg gebruikt voor het winnen van kalksteen.

In de 18e en 19e eeuw werd er veel lampenolie en olie voor fornuizen in het gebied gewonnen. Die olie werd vervolgens verkocht in Milaan. Andere mineralen zijn bariet, fluoriet en galeniet. Ook zijn er veel fossielen gevonden. Een groot deel hiervan wordt tentoongesteld in Milaan.

Vandaag de dag is de berg ook populair onder wandelaars en bergbeklimmers.

Galerij


Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Monte_San_Giorgio&oldid=954565"