Mars naar Washington

Uit Wikikids
Versie door Mike1023 (overleg | bijdragen) op 15 mei 2022 om 20:31 (Nieuwe pagina aangemaakt met '{{werk}} right|300px|thumb|De omgeving tussen de [[Lincoln Memorial en het Washington Monument tijdens de mars]] De '''mars naar...')
(wijz) ← Oudere versie | toon huidige versie (wijz) | Nieuwere versie → (wijz)
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt de komende uren of dagen nog gewerkt.
Belangrijk: Laat dit sjabloon niet langer staan dan nodig is, anders ontmoedig je anderen om het artikel te verbeteren.
De maximale houdbaarheid van dit sjabloon is twee weken na de laatste bewerking aan het artikel.
Kijk in de geschiedenis of je het artikel kunt bewerken zonder een bewerkingsconflict te veroorzaken.
Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt nog hard gewerkt.
De omgeving tussen de Lincoln Memorial en het Washington Monument tijdens de mars

De mars naar Washington voor werk en vrijheid (Engels: March on Washington for Jobs and Freedom), vaak de mars naar Washington genoemd, was een beroemde demonstratie van de Afro-Amerikaanse burgerrechtenbeweging op 28 augustus 1963 in de Amerikaanse hoofdstad Washington D.C. De mars ging vooral om werkgelegenheid, maar ook speelden gelijke rechten een rol. In de Verenigde Staten was er nog steeds sprake van de rassensegregatie. Dit betekende dat blanke Amerikanen gescheiden leefden van Afro-Amerikanen (en andere groepen, zoals Aziatische Amerikanen, Indianen en Latino's). De mars naar Washington was een van de protesten tegen de rassensegregatie en waarschijnlijk het bekendste protest uit deze periode.

De mars werd gesteund door mensenrechtenorganisaties, vakbonden en religieuze organisaties. Deze organisaties sloegen de handen in een om te strijden voor werkgelegenheid, vrijheid en gelijke rechten. Het is onduidelijk hoeveel mensen er bij de demonstratie aanwezig waren, maar geschat wordt dat het er ergens tussen de 200.000 en 300.000 waren. Vaak wordt het aantal op 250.000 geschat. Hiermee is het een van de grootste demonstraties in de Amerikaanse geschiedenis. Het protest vond precies 100 jaar na het tekenen van de Emancipation Proclamation plaats. Dit was een document dat in 1863 door president Abraham Lincoln getekend werd en technisch gezien een einde maakte aan de slavernij. Hoewel de slavernij afgeschaft was, bleef de rassensegregatie bestaan (voornamelijk in het zuiden).

Hierdoor vond de mars ook plaats voor de Lincoln Memorial op de National Mall in Washington D.C. De mars leidde uiteindelijk tot het aannemen van de Civil Rights Act of 1964 (discriminatieverbod) en later de Voting Rights Act of 1965. De mars is vooral bekend geworden door de speech van Martin Luther King (I Have a Dream).

Achtergrond

Rassensegregatie

Organisatie en plannen

De mars

Programma

Sprekers

I Have a Dream

Brief aan Kennedy

Media en aanwezigen

Kritiek

Gevolgen

Nalatenschap

Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Mars_naar_Washington&oldid=715748"