Gebruiker:Mike1023/Kladblok3: verschil tussen versies

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Regel 29: Regel 29:
 
==Samenvatting==
 
==Samenvatting==
 
{{verhaal}}
 
{{verhaal}}
 +
Jane Eyre is een tienjarig weesmeisje. Na de dood van haar ouders besluit haar oom, meneer Reed, om haar te [[adopteren]]. Meneer Reed overlijdt een korte tijd later, waarna Janes tante (Sarah Reed) haar [[voogd]] wordt. Sarah behandelt Jane erg slecht. Zo mogen Sarahs kinderen niet met Jane omgaan. Jane wordt hierdoor gemeen en alleen de huishoudster, Bessie, is aardig tegen Jane. Desondanks behandelt ook Bessie haar soms slecht. Een straf die Jane is opgesloten worden in de ''Rode kamer'', waar haar oom jaren geleden overleden is. Hier panikeert ze en valt flauw. Vervolgens moet ze door een [[apotheker]], meneer Lloyd, handelt worden. Lloyd overtuigt mevrouw Reed om Jane naar een weesschool te sturen, Lowood Institution.
 +
 +
Op Lowood Institution is het leven nog wreder. Ze krijgt te maken met slechte maaltijden, koude kamers, gebrek aan kleding en lijfstraffen. Ze raakt bevriend met Helen Burns. Tijdens een uitbraak van de [[tyfus]] overlijd Helen. Jane wordt ziek, maar overleeft de ziekte. Hierna verbeteren de levensomstandigheden aan de school zich.
 +
 +
Enkele jaren later studeert Jane af en wordt lerares aan Lowood. Na twee jaar is ze toe aan een nieuwe uitdaging. Ze besluit een [[advertentie]] in een krant te plaatsen om [[gouvernante]] te worden. Alice Fairfax, de huidhoudster aan Thornfield Hall, reageert op de advertentie. Jane wordt op die manier de gouvernante van Adèle Varens, een Frans meisje dat aan Thornfield Hall woont. Thornfield Hall is het landhuis van de knappe en geheimzinnige Edward Rochester. Op een avond komt hij te paard aan op het landgoed. Rochester vertelt Jane dat Adèle door haar moeder verlaten werd, waarna hij haar in huis nam. Pas later wordt duidelijk dat Adèle zijn dochter is. Rochester en Jane hebben eerst wat spanningen, maar groeien vervolgens naar elkaar toe. In het huis gebeuren vreemde dingen. Zo hoort Jane vreemde geluiden en wordt een gast, meneer Mason, aangevallen. Ook ontstaat er een brand in meneer Rochesters kamer terwijl hij te slapen ligt. Jane weet Rochester echter op tijd te redden en de brand te blussen. Rochester is erg geheimzinnig over de gebeurtenissen.
 +
 +
Meneer Rochester ontmoet op de getalenteerde en knappe Blanche Ingram. Blanche is verliefd op Rochester en Rochester lijkt ook van haar te houden. Jane wordt jaloers op hun relatie en haat Blanche, omdat zij harteloos en een [[snob]] is. Jane moet terug naar huis, omdat haar tante een hersenbloeding heeft. Mevrouw Reed biedt haar excuses aan Jane aan voor alles wat zij haar heeft misdaan. Hierna sterft zij en Jane keert terug naar Thornfield Hall. Hier krijgt zij het nieuws dat Rochester en Blanche willen trouwen. Rochester vertelt Jane hoeveel hij haar zal missen, omdat Jane niet meer nodig is nadat Rochester en Blanche getrouwd zijn. Jane vertelt Rochester dat zij gevoelens voor hem heeft. Rochester
  
 
==Personages==
 
==Personages==

Versie van 3 apr 2025 10:03

Jane Eyre
1931 Jane Eyre.jpg
Informatie
Alternatieve titel Jane Eyre: An Autobiography
Schrijver Charlotte Brontë (als Currer Bell)
Illustrator
Vertaler
Taal (origineel) Engels
Land Flag of the United Kingdom (3-5).svg Verenigd Koninkrijk
Genre Liefdesroman
Gothic novel
Bildungsroman
Datum 19 oktober 1847
ISBN
Leeftijdscategorie
Uitgeverij
Drukker
Aantal verkocht
Vorig boek
Volgend boek
Bijzonderheden

Online-tekst
Portaal Portaalicoon Literatuur

Jane Eyre is een roman uit 1847, die door Charlotte Brontë geschreven is. Het boek is een van bekendste Engelstalige werken uit de 19e eeuw en is vandaag de dag nog steeds geliefd. Brontë publiceerde het boek zelf onder de naam Currer Bell. Hoewel vrouwen toen al boeken konden uitgeven, werden deze vaak niet serieus genomen door mannen. Brontë wilde dat haar werk serieus genomen werd, waardoor zij een mannelijke naam gebruikte. Later zou ze die naam ook gebruiken voor haar andere twee romans; Shirley en Villette.

Het boek gaat over Jane Eyre, een weesmeisje dat bij haar liefdeloze tante opgroeit. Ze wordt naar een kostschool gestuurd en vindt uiteindelijk een baan als gouvernante van Adèle Varens, de dochter van Edward Rochester. Rochester is een knappe, maar ook mysterieuze man. Ook gaan er geruchten rond dat zijn huis (waar Jane Eyre gaat wonen) vervloekt is. Jane en Rochester worden langzamerhand verliefd op elkaar, maar Rochester draagt een duister geheim met zich mee. Het verhaal wordt volledig verteld door Jane Eyre zelf. Het boek is deels gebaseerd op Brontës eigen ervaringen als gouvernante.

Er zijn talloze films, boeken en toneelstukken van de roman gemaakt. Ook heeft Jane Eyre veel invloed gehad op de literatuur. Het boek heeft ook enkele overeenkomsten met Agnes Grey van Anne Brontë, de zus van Charlotte.

Samenvatting

Let op!
Hieronder staat de samenvatting van een verhaal.
Soms is het niet leuk als je al weet hoe het verhaal afloopt!

Jane Eyre is een tienjarig weesmeisje. Na de dood van haar ouders besluit haar oom, meneer Reed, om haar te adopteren. Meneer Reed overlijdt een korte tijd later, waarna Janes tante (Sarah Reed) haar voogd wordt. Sarah behandelt Jane erg slecht. Zo mogen Sarahs kinderen niet met Jane omgaan. Jane wordt hierdoor gemeen en alleen de huishoudster, Bessie, is aardig tegen Jane. Desondanks behandelt ook Bessie haar soms slecht. Een straf die Jane is opgesloten worden in de Rode kamer, waar haar oom jaren geleden overleden is. Hier panikeert ze en valt flauw. Vervolgens moet ze door een apotheker, meneer Lloyd, handelt worden. Lloyd overtuigt mevrouw Reed om Jane naar een weesschool te sturen, Lowood Institution.

Op Lowood Institution is het leven nog wreder. Ze krijgt te maken met slechte maaltijden, koude kamers, gebrek aan kleding en lijfstraffen. Ze raakt bevriend met Helen Burns. Tijdens een uitbraak van de tyfus overlijd Helen. Jane wordt ziek, maar overleeft de ziekte. Hierna verbeteren de levensomstandigheden aan de school zich.

Enkele jaren later studeert Jane af en wordt lerares aan Lowood. Na twee jaar is ze toe aan een nieuwe uitdaging. Ze besluit een advertentie in een krant te plaatsen om gouvernante te worden. Alice Fairfax, de huidhoudster aan Thornfield Hall, reageert op de advertentie. Jane wordt op die manier de gouvernante van Adèle Varens, een Frans meisje dat aan Thornfield Hall woont. Thornfield Hall is het landhuis van de knappe en geheimzinnige Edward Rochester. Op een avond komt hij te paard aan op het landgoed. Rochester vertelt Jane dat Adèle door haar moeder verlaten werd, waarna hij haar in huis nam. Pas later wordt duidelijk dat Adèle zijn dochter is. Rochester en Jane hebben eerst wat spanningen, maar groeien vervolgens naar elkaar toe. In het huis gebeuren vreemde dingen. Zo hoort Jane vreemde geluiden en wordt een gast, meneer Mason, aangevallen. Ook ontstaat er een brand in meneer Rochesters kamer terwijl hij te slapen ligt. Jane weet Rochester echter op tijd te redden en de brand te blussen. Rochester is erg geheimzinnig over de gebeurtenissen.

Meneer Rochester ontmoet op de getalenteerde en knappe Blanche Ingram. Blanche is verliefd op Rochester en Rochester lijkt ook van haar te houden. Jane wordt jaloers op hun relatie en haat Blanche, omdat zij harteloos en een snob is. Jane moet terug naar huis, omdat haar tante een hersenbloeding heeft. Mevrouw Reed biedt haar excuses aan Jane aan voor alles wat zij haar heeft misdaan. Hierna sterft zij en Jane keert terug naar Thornfield Hall. Hier krijgt zij het nieuws dat Rochester en Blanche willen trouwen. Rochester vertelt Jane hoeveel hij haar zal missen, omdat Jane niet meer nodig is nadat Rochester en Blanche getrouwd zijn. Jane vertelt Rochester dat zij gevoelens voor hem heeft. Rochester

Personages

Achtergrondinformatie

Ontstaan

Tijd en plaats

Genre

Thema's

Adaptaties

Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Gebruiker:Mike1023/Kladblok3&oldid=930018"