Consulaat (Frankrijk): verschil tussen versies

Uit Wikikids
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
(Nieuwe pagina aangemaakt met '{{werk}} Het '''Consulaat''' (Frans: ''Le Consulat'') was de regering van Frankrijk tussen 1799 en 1804. Tijdens deze periode van Frankrijk een republiek (d...')
 
Regel 19: Regel 19:
 
[[Categorie:Geschiedenis van Frankrijk]]
 
[[Categorie:Geschiedenis van Frankrijk]]
 
[[Categorie:Franse tijd]]
 
[[Categorie:Franse tijd]]
 +
 +
[[fr:Consulat (histoire de France)]]

Versie van 22 okt 2023 00:21

Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt de komende uren of dagen nog gewerkt.
Belangrijk: Laat dit sjabloon niet langer staan dan nodig is, anders ontmoedig je anderen om het artikel te verbeteren.
De maximale houdbaarheid van dit sjabloon is twee weken na de laatste bewerking aan het artikel.
Kijk in de geschiedenis of je het artikel kunt bewerken zonder een bewerkingsconflict te veroorzaken.
Nederlands verkeersbord J16.svg Werk in uitvoering
Aan dit artikel wordt nog hard gewerkt.

Het Consulaat (Frans: Le Consulat) was de regering van Frankrijk tussen 1799 en 1804. Tijdens deze periode van Frankrijk een republiek (de Eerste Franse Republiek). Deze republiek werd bestuurd door een raad van drie consuls. Hoewel er ook een parlement was, had dit vrij weinig macht. De belangrijkste van de drie consuls was Napoleon Bonaparte, die "eerste consul" was. Het woord "Consulaat" wordt zowel voor de regering als voor de gehele periode gebruikt.

Het Consulaat was de opvolger van de Directoire. Het werd gesticht na Napoleons staatsgreep van 18 brumaire, waarbij de zwakke Directoire omver werd geworpen. Er kwam vervolgens een nieuwe grondwet die Napoleon verregaande macht gaf. Tijdens het Consulaat trok hij ook steeds meer macht naar zich toe, waardoor hij in feite de alleenheerschappij kreeg. Het Consulaat was hierdoor een militaire dictatuur. In 1804 besloot Napoleon echter om zichzelf tot keizer der Fransen te kronen. Dit was het einde van het Consulaat (en de Eerste Franse Republiek) en het begin van het Eerste Franse Keizerrijk.

In tegenstelling tot de Directoire is het Consulaat geen onderdeel van de Franse Revolutie. De revolutie eindigde namelijk in 1799 met het ontstaan van het Consulaat.

Achtergrondinformatie

Verloop

Een nieuw bestuur

Napoleon krijgt meer macht

Plot van de royalisten

Napoleons kroning

Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Consulaat_(Frankrijk)&oldid=822153"