Belgisch-Congo: verschil tussen versies
(Nieuwe pagina aangemaakt met '{{werk}} '''Belgisch-Congo''' of '''Belgisch-Kongo''' (Frans: ''Congo belge'') was een kolonie van België tussen 1908 en 1960. Belgisch-Congo lag op de...') |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{werk}} | {{werk}} | ||
− | '''Belgisch-Congo''' of '''Belgisch-Kongo''' ([[Frans]]: ''Congo belge'') was een [[kolonie]] van [[België]] tussen 1908 en 1960. Belgisch-Congo lag op de plek waar [[ | + | '''Belgisch-Congo''' of '''Belgisch-Kongo''' ([[Frans]]: ''Congo belge'') was een [[kolonie]] van [[België]] tussen 1908 en 1960. Belgisch-Congo lag op de plek waar [[Congo-Kinshasa]] (Democratische Republiek Congo) nu ligt. Belgisch-Congo moet niet verward worden met de [[Congo-Vrijstaat]], die tussen 1885 en 1908 bestond. Dit was het privédomein van koning [[Leopold II van België|Leopold II]]. Belgisch-Congo was de opvolger van de Congo-Vrijstaat, nadat dit door de Belgische overheid werd overgenomen. |
Door de overname van de Congo-Vrijstaat stopten de meeste gruweldaden onder Leopold II. Toch gingen andere gruweldaden (zoals [[dwangarbeid]]) nog een tijd lang door. In Belgisch-Congo was een vorm van [[rassensegregatie]]. Blanke en zwarte inwoners leefden gescheiden van elkaar. Hierdoor was het voor de zwarte (inheemse) inwoners vrijwel onmogelijk om hogerop te klimmen. Na de Tweede Wereldoorlog werd het wel mogelijk voor "Congolezen die westers genoeg waren" om hogerop te klimmen. | Door de overname van de Congo-Vrijstaat stopten de meeste gruweldaden onder Leopold II. Toch gingen andere gruweldaden (zoals [[dwangarbeid]]) nog een tijd lang door. In Belgisch-Congo was een vorm van [[rassensegregatie]]. Blanke en zwarte inwoners leefden gescheiden van elkaar. Hierdoor was het voor de zwarte (inheemse) inwoners vrijwel onmogelijk om hogerop te klimmen. Na de Tweede Wereldoorlog werd het wel mogelijk voor "Congolezen die westers genoeg waren" om hogerop te klimmen. |
Versie van 8 jul 2023 17:11
|
|
Belgisch-Congo of Belgisch-Kongo (Frans: Congo belge) was een kolonie van België tussen 1908 en 1960. Belgisch-Congo lag op de plek waar Congo-Kinshasa (Democratische Republiek Congo) nu ligt. Belgisch-Congo moet niet verward worden met de Congo-Vrijstaat, die tussen 1885 en 1908 bestond. Dit was het privédomein van koning Leopold II. Belgisch-Congo was de opvolger van de Congo-Vrijstaat, nadat dit door de Belgische overheid werd overgenomen.
Door de overname van de Congo-Vrijstaat stopten de meeste gruweldaden onder Leopold II. Toch gingen andere gruweldaden (zoals dwangarbeid) nog een tijd lang door. In Belgisch-Congo was een vorm van rassensegregatie. Blanke en zwarte inwoners leefden gescheiden van elkaar. Hierdoor was het voor de zwarte (inheemse) inwoners vrijwel onmogelijk om hogerop te klimmen. Na de Tweede Wereldoorlog werd het wel mogelijk voor "Congolezen die westers genoeg waren" om hogerop te klimmen.
Vanaf de jaren 1950 wilden steeds meer Congolezen onafhankelijkheid. In Afrika vond namelijk de dekolonisatie plaats. Uiteindelijk werd Belgisch-Congo in 1960 onafhankelijk, waardoor Congo-Kinshasa ontstond.