IJzeren eeuw: verschil tussen versies
k |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
+ | [[Bestand:Hartmann Maschinenhalle 1868 (01).jpg|miniatuur|Fabriekshal in de IJzeren Eeuw]] | ||
De periode van de [[Industriële revolutie]] wordt ook wel de '''ijzeren eeuw''' genoemd. De industrie was eigenlijk niet mogelijk geweest zonder het gebruik van [[steenkool|kolen]] en [[staal]] (en vooral ook [[gietijzer]]). | De periode van de [[Industriële revolutie]] wordt ook wel de '''ijzeren eeuw''' genoemd. De industrie was eigenlijk niet mogelijk geweest zonder het gebruik van [[steenkool|kolen]] en [[staal]] (en vooral ook [[gietijzer]]). | ||
Versie van 9 sep 2025 16:13
De periode van de Industriële revolutie wordt ook wel de ijzeren eeuw genoemd. De industrie was eigenlijk niet mogelijk geweest zonder het gebruik van kolen en staal (en vooral ook gietijzer).
Voorheen draaide alles nog met hout en aangedreven door de wind, water of mens- en paardenkracht. Zeg maar het eerste industriële gebied in Nederland was wat we nu nog kennen als de Zaanse Schans.
De ijzeren eeuw kwam in Nederland pas later op gang dan in Engeland en de Zuidelijke Nederlanden (wat we nu kennen als België). In beide landen was steenkool ruimschoots aanwezig en er ontstond mijnbouw, waarin de eerste stoommachines ook hielpen om het water uit de mijnen weg te pompen. Ook ontstonden juist daar de eerste spoorwegen, een houten rails met karren getrokken door paarden. Ook voor het omhoogtrekken van de karren werden later stoommachines ingezet.
Voor het maken van de stoommachines en later de rails was ook ijzer nodig. Ook dat werd in mijnen gewonnen. De eerste echte hoogovens werden gebouwd om het ijzererts om te kunnen smelten.
Men bedacht steeds meer toepassingen op stoomkracht en met ijzer als grondstof. Het oude zeilschip maakte langzaam maar zeker plaats voor het stoomschip (stoomboot). Zelfs het schip zelf werd van plaatstaal gemaakt. Misschien is de RMS Titanic wel het bekendste voorbeeld.