Bructeren: verschil tussen versies
k |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
{{Zie ook|Zie ook [[Tijdlijn van cultuurvolkeren in de Lage Landen]]}} | {{Zie ook|Zie ook [[Tijdlijn van cultuurvolkeren in de Lage Landen]]}} | ||
+ | [[Bestand:Germanen 50 n. Chr.png|miniatuur|De Germaanse volken in 50 na Chr. Met links in het rood de Bructeren.]] | ||
De '''Bructeren''' ([[Latijn]]: Bructeri of Boructuari) waren een oude West-Germaanse stam, waarvan de mensen leefden in het tegenwoordige Münsterland, zuidelijk van het [[Teutoburger Woud]] van omstreeks 100 v.Chr. tot 350 na Chr. Later is deze stam opgegaan in de grotere [[Franken|Frankische gemeenschap]]. | De '''Bructeren''' ([[Latijn]]: Bructeri of Boructuari) waren een oude West-Germaanse stam, waarvan de mensen leefden in het tegenwoordige Münsterland, zuidelijk van het [[Teutoburger Woud]] van omstreeks 100 v.Chr. tot 350 na Chr. Later is deze stam opgegaan in de grotere [[Franken|Frankische gemeenschap]]. | ||
Versie van 16 jan 2024 15:18
De Bructeren (Latijn: Bructeri of Boructuari) waren een oude West-Germaanse stam, waarvan de mensen leefden in het tegenwoordige Münsterland, zuidelijk van het Teutoburger Woud van omstreeks 100 v.Chr. tot 350 na Chr. Later is deze stam opgegaan in de grotere Frankische gemeenschap.
Op de Peutinger kaart (3e/4e eeuw na Chr.) worden de Burcturi genoemd in het gebied rechts van de Rijn tegenover de steden Bonn en Keulen, net over de grens bij Venlo.
Ze hadden het geregeld aan de stok met de Romeinen. Ze werden in 12 voor Chr. verslagen door Drusus en behoorden tot de Germaanse stammen die deelnamen aan de Slag om Varus in 9 na Chr. De Bructeriërs werden opnieuw onderworpen door Tiberius in een opstand in de jaren 1 tot 5 na Christus (herfst 4 na Christus). In 15 na Christus verwoestte Germanicus het Bructeriaanse grondgebied op grote schaal (Germanicus-campagnes), waarbij de gevangengenomen legioenarend weer in Romeinse handen viel. Onderzoekers zien de Bructeriërs als een van de gevaarlijkste Germaanse vijanden van Rome. In de jaren 69/70 namen de Bructerianen deel aan de Bataafse opstand onder Civilis.