Kornet (muts): verschil tussen versies
k (Categorie:Hoofddeksel toegevoegd met HotCat) |
|||
(2 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven) | |||
Regel 6: | Regel 6: | ||
De kornetmuts als burger- of [[klederdracht]] ontstond in de 18e eeuw als modedracht in [[Parijs]], maar kwam ook naar Nederland. Daar kreeg je op het platteland eigen vormen en variaties. De kornetmuts is een [[knipmuts]]type, maar werd meestal niet door boerinnen en vissersvrouwen overgenomen. Die bleven de [[oorijzermuts]] trouw. De kornetdracht werd daarom ook wel burgerdracht genoemd. | De kornetmuts als burger- of [[klederdracht]] ontstond in de 18e eeuw als modedracht in [[Parijs]], maar kwam ook naar Nederland. Daar kreeg je op het platteland eigen vormen en variaties. De kornetmuts is een [[knipmuts]]type, maar werd meestal niet door boerinnen en vissersvrouwen overgenomen. Die bleven de [[oorijzermuts]] trouw. De kornetdracht werd daarom ook wel burgerdracht genoemd. | ||
− | Het is een kostbare muts; er zit namelijk veel [[kant (textiel)|kant]] aan, de zogeheten mutse- bellen (soort oorhangers met filigrainwerk) kosten veel geld en het strijken moest men door een mutsenstrijkster laten doen. Rond 1880 was de kornetmuts nog maar een heel onopvallend knipmutsje met een smalle staart. Pas vanaf 1900-1910 is de muts steeds groter en opvallender geworden. | + | Het is een kostbare muts; er zit namelijk veel [[kant (textiel)|kant]] aan, de zogeheten mutse- bellen (soort oorhangers met filigrainwerk) kosten veel geld en het strijken moest men door een mutsenstrijkster laten doen. Rond 1880 was de kornetmuts nog maar een heel onopvallend knipmutsje met een smalle staart. Pas vanaf 1900-1910 is de muts steeds groter en opvallender geworden. Ook de [[pikmuts]] is verwant aan de kornetmuts. |
+ | |||
+ | <gallery> | ||
+ | Bestand:Sœur Jean Gabriel Batke.jpg|Zuster Jean Gabriel Batke met gevleugelde cornette | ||
+ | Bestand:Rembrandt - Femme avec grande cornette, 2341 LR Recto.jpg|Tekening van Rembrandt: vrouw met kornet | ||
+ | Bestand:Armand Gautier Nuns.gif|Twee vrouwen met cornette (Armand Gautier Nuns) | ||
+ | Bestand:Nederlandsopenluchtmuseum AA 172666.jpg|Nederlandse vrouw met kornet <br>([[openluchtmuseum]] Arnhem) | ||
+ | </gallery> | ||
== Links == | == Links == | ||
Regel 13: | Regel 20: | ||
[[Categorie:Streekdracht]] | [[Categorie:Streekdracht]] | ||
+ | [[Categorie:Hoofddeksel]] |
Huidige versie van 24 okt 2024 om 11:38
Een kornetmuts is een damesmuts die in de 14e tot de 18e eeuw in verschillende vormen voorkwam, maar vaak kegelvormig. Ze werden meestal gemaakt van fijne materialen met stroken van kant of met linten.
Een vorm met twee punten of vleugels van deze muts werd ook gedragen door nonnen. Bijvoorbeeld door die van de katholieke "Dochters van Liefde".
De kornetmuts als burger- of klederdracht ontstond in de 18e eeuw als modedracht in Parijs, maar kwam ook naar Nederland. Daar kreeg je op het platteland eigen vormen en variaties. De kornetmuts is een knipmutstype, maar werd meestal niet door boerinnen en vissersvrouwen overgenomen. Die bleven de oorijzermuts trouw. De kornetdracht werd daarom ook wel burgerdracht genoemd.
Het is een kostbare muts; er zit namelijk veel kant aan, de zogeheten mutse- bellen (soort oorhangers met filigrainwerk) kosten veel geld en het strijken moest men door een mutsenstrijkster laten doen. Rond 1880 was de kornetmuts nog maar een heel onopvallend knipmutsje met een smalle staart. Pas vanaf 1900-1910 is de muts steeds groter en opvallender geworden. Ook de pikmuts is verwant aan de kornetmuts.
Nederlandse vrouw met kornet
(openluchtmuseum Arnhem)