Tweede Kamerverkiezingen 2010

Uit Wikikids
Naar navigatie springenNaar zoeken springen
Tweede Kamerverkiezingen 2010
Tweede Kamerverkiezingen 2010.png
Datum 9 juni 2010
Datum (eerste ronde)
Datum (tweede ronde)
Land Flag of the Netherlands.svg Nederland
Te verdelen zetels
Opkomst 75,4%
Opkomst (eerste ronde)
Opkomst (tweede ronde)
Uitslag
Uitslag
Partijleider Mark Rutte
Grootste partij VVD
Percentage 20,5%
Gevormd kabinet VVD & CDA
met gedoogsteun van de PVV
Zetelverdeling ZetelsRutte-metPVV.svg
Nieuwe minister-president Mark Rutte (VVD)
Vorige minister-president Jan Peter Balkenende (CDA)
Vorige & volgende verkiezingen
2006
2012
Portaal Portal.svg Politiek

De Tweede Kamerverkiezingen 2010 waren de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die op 9 juli 2010 werden gehouden. Na 127 dagen werd uit de uitslag van de verkiezingen het Kabinet-Rutte I gevormd door de VVD, het CDA en de PVV. Een kabinet is een samenwerkingsverband tussen twee of meer partijen, indien de grootste partij de 76 zetels niet alleen kan behalen. De zetels in de Tweede Kamer zijn stoelen waarop leden van een partij mogen zitten. Het CDA behaalde 21 zetels, dus mochten er 21 leden van het CDA in de Tweede Kamer zitten.

Een partij komt in de Tweede Kamer als de kiesdeler (niet te verwarren met kiesdrempel - Nederland kent geen kiesdrempel) gehaald is, om deze te behalen moet een partij genoeg stemmen krijgen.

Zetelverdeling in de Tweede Kamer, na de verkiezingen van 2010

Deelnemende partijen

Lijst Partij Lijsttrekker Richting Stroming Europese partij
1 Christen-Democratisch Appèl CDA Jan Peter Balkenende Centrum tot centrumrechts

Christendemocratie

Liberaal-conservatisme

Moralisme

Europeanisme
EVP
2 Partij van de Arbeid PvdA Job Cohen Centrumlinks

Sociaaldemocratie

Progressivisme

Europeanisme
S&D
3 Socialistische Partij SP Emile Roemer Links

Democratisch socialisme

Sociaaldemocratie

Euroscepsis
GUE/NGL
4 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie VVD Mark Rutte Centrumrechts

Conservatief-liberalisme

Economisch liberalisme

Pragmatisme

Europese vrijhandel
ALDE
5 Partij voor de Vrijheid PVV Geert Wilders Rechts tot uiterst rechts

Nationaalliberalisme

Sociaal-conservatisme

Traditionalisme

Harde euroscepsis
Niet aan een fractie verbonden
6 GroenLinks GL Femke Halsema Centrumlinks tot links

Groene politiek

Sociaaldemocratie

Pacifisme

Europese hervorming
Groenen/EVA
7 ChristenUnie CU André Rouvoet Centrum tot centrumrechts

Christendemocratie

Sociaal-conservatisme

Moralisme

Zachte euroscepsis
ECH
8 Democraten 66 D66 Alexander Pechtold Centrum tot centrumlinks

Progressief liberalisme

Economisch liberalisme

Pragmatisme

Democratische vernieuwing

Europees federalisme
ALDE
9 Partij voor de Dieren PvdD Marianne Thieme Centrumlinks tot links

Dierenbelangen

Groene politiek

Progressivisme

Zachte euroscepsis
GUE/NGL
10 Staatkundig Gereformeerde Partij SGP Kees van der Staaij Rechts

Theocratische politiek

Sociaal-conservatisme

Monarchisme

Moralisme

Traditionalisme

Zachte euroscepsis
EVD
12 Nieuw Nederland Jan Frank-Koers Centrumrechts tot rechts

Klassiek liberalisme

Moralisme
Geen
13 Trots op Nederland TON Rita Verdonk Centrumrechts tot rechts

Conservatief-liberalisme

Nationalisme

Zachte euroscepsis
Geen
14 Partij voor Mens en Spirit MenS Lea Manders Centrum tot centrumlinks

Spiritualisme

Humanisme
Geen
15 Heel Nederland HNL Daisha de Wijs Links

Spiritualisme

Socialisme

Geen
16 Partij één Eén Yesim Çandan Centrumlinks tot links

Minderhedenbelangen

Multiculturalisme

Sociaaldemocratie

Groene politiek
Geen
17 Vereniging Lef LEF Lot Feijen Centrum

Verlichting

Jongerenbelangen
Geen
18 Piratenpartij PPNL Samir Allioui Geen

Hervorming auteursrecht

Geen
19 Evangelische Partij Nederland EPN Yvette Laclé-Eersel Rechts

Moralisme

Traditionalisme

Homofobie

Anti-lhbt

Antifeminisme
Geen

Verkiezingsuitslag

Landelijk

Logo Partij Lijsttrekker
Zetels 2006

Zetels 2010
Winst/verlies
Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (nl) Logo.svg Volkspartij voor Vrijheid en Democratie
(VVD)
Mark Rutte 22 31 +9
PvdA Logo small.svg Partij van de Arbeid
(PvdA)
Job Cohen 33 30 -3
PVV-logo.svg Partij voor de Vrijheid
(PVV)
Geert Wilders 9 24 +15
Christen Democratisch Appèl (nl) Logo.svg Christen-Democratisch Appèl
(CDA)
Jan Peter Balkenende 41 21 -20
Socialistische Partij (nl 2006) Logo.svg Socialistische Partij
(SP)
Emile Roemer 25 15 -10
Democraten 66 (nl) Logo.svg Democraten 66
(D66)
Alexander Pechtold 3 10 +7
GROENLINKS-LOGO-COMPACT-SQUARE-RGB.png GroenLinks
(GL)
Femke Halsema 7 10 +3
ChristenUnie.svg ChristenUnie
(CU)
André Rouvoet 6 5 -1
Staatkundig Gereformeerde Partij (nl) Logo.svg Staatkundig Gereformeerde Partij
(SGP)
Kees van der Staaij 2 2 0
PvdD.svg Partij voor de Dieren
(PvdD)
Marianne Thieme 2 2 0
  • NNB: nog niet bekend
  • Streepje: deed niet mee aan vorige verkiezingen


Regionaal

Provincie Opkomst VVD PvdA PVV CDA SP D66 GL CU SGP PvdD
Flag of Drenthe.svg Drenthe 76,41% 19,19%
26,17%
13,04% 13,83% 9,80% 5,19% 5,86% 4,32% 0,46% 1,09%
Flag of Flevoland.svg Flevoland 73,66%
24,46%
18,97% 16,23% 10,60% 8,55% 5,46% 5,61% 4,89% 2,47% 1,36%
Frisian flag.svg Friesland 77,13% 15,48%
24,80%
11,37% 18,17% 11,49% 4,72% 6,25% 5,11% 0,57% 1,09%
Flag of Gelderland.svg Gelderland 77,24%
19,44%
18,73% 13,53% 15,66% 9,68% 6,59% 6,61% 4,23% 3,40% 1,14%
Flag of Groningen.svg Groningen 75,20% 14,45%
27,60%
11,36% 11,11% 11,66% 6,47% 8,34% 6,11% 0,50% 1,46%
Flag of Limburg (Netherlands).svg Limburg 72,92% 15,49% 15,60%
26,79%
15,98% 12,92% 4,66% 5,25% 0,63% 0,06% 1,33%
North Brabant-Flag.svg Noord-Brabant 73,69%
21,01%
16,10% 17,41% 16,22% 13,43% 6,55% 5,53% 1,01% 0,38% 1,09%
Flag of North Holland.svg Noord-Holland 74,66% 23,52%
23,63%
13,55% 8,96% 8,40% 8,89% 8,57% 1,47% 0,23% 1,62%
Flag of Overijssel.svg Overijssel 76,62% 16,85% 19,12% 12,56%
20,38%
9,29% 5,86% 5,36% 6,18% 2,51% 0,87%
Utrecht (province)-Flag.svg Utrecht 79,32%
23,22%
18,10% 12,52% 11,99% 7,11% 9,25% 8,85% 4,58% 2,21% 1,21%
Flag of Zeeland.svg Zeeland 76,78%
17,51%
17,42% 14,98% 16,31% 9,22% 4,31% 4,83% 4,28% 8,58% 1,38%
Flag Zuid-Holland.svg Zuid-Holland 74,10%
22,46%
18,61% 16,87% 11,19% 8,18% 7,45% 6,38% 3,61% 2,74% 1,49%
Flag of the Netherlands.svg Nederland 75,40%
20,49%
19,63% 15,45% 13,61% 9,82% 6,95% 6,67% 3,24% 1,74% 1,30%


Verkozen leden

Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
VVD Mark Rutte Den Haag Zuid-Holland
VVD Edith Schippers Baarn Utrecht
VVD Fred Teeven Amsterdam Noord-Holland
VVD Jeanine Hennis-Plasschaert Nederhorst den Berg Noord-Holland
VVD Stef Blok Enkhuizen Noord-Holland
VVD Paul de Krom Helmond Noord-Brabant
VVD Frans Weekers Weert Limburg
VVD Atzo Nicolaï Delft Zuid-Holland
VVD Charlie Aptroot Wassenaar Zuid-Holland
VVD Betty de Boer Groningen Groningen
VVD Halbe Zijlstra Wassenaar Zuid-Holland
VVD Anouchka van Miltenburg Zaltbommel Gelderland
VVD Han ten Broeke Haaksbergen Overijssel
VVD Ineke Dezentjé Hamming-Bluemink Den Haag Zuid-Holland
VVD Mark Harbers Ede Gelderland
VVD Willibrord van Beek Maarheze Noord-Brabant
VVD Cora van Nieuwenhuizen Rotterdam Zuid-Holland
VVD Janneke Snijder-Hazelhoff Wagenborgen Groningen
VVD Malik Azmani Dalfsen Overijssel
VVD Helma Neppérus Voorschoten Zuid-Holland
VVD Ton Elias Den Haag Zuid-Holland
VVD Mark Harbers Ede Gelderland
VVD Brigitte van der Burg Bergschenhoek Zuid-Holland
VVD Tamara Venrooy-van Ark Nieuwerkerk aan den IJssel Zuid-Holland
VVD Anne Mulder Den Haag Zuid-Holland
VVD Erik Ziengs Assen Drenthe
VVD Ard van der Steur Warmond Zuid-Holland
VVD Klaas Dijkhoff Breda Noord-Brabant
VVD Helma Lodders Zeewolde Flevoland
VVD Anne-Wil Lucas-Smeerdijk Bakkeveen Friesland
VVD André Bosman Middelburg Zeeland
VVD Afke Schaart Wassenaar Zuid-Holland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
PvdA Job Cohen Amsterdam Noord-Holland
PvdA Nebahat Albayrak Rotterdam Zuid-Holland
PvdA Ronald Plasterk Bussum Noord-Holland
PvdA Jetta Klijnsma Den Haag Zuid-Holland
PvdA Mariëtte Hamer Maassluis Zuid-Holland
PvdA Jeroen Dijsselbloem Wageningen Gelderland
PvdA Diederik Samsom Leiden Zuid-Holland
PvdA Gerdi Verbeet Amsterdam Noord-Holland
PvdA Frans Timmermans Heerlen Limburg
PvdA Sharon Dijksma Amsterdam Noord-Holland
PvdA Hans Spekman Utrecht Utrecht
PvdA Angelien Eijsink Den Haag Zuid-Holland
PvdA Martijn van Dam Zoetermeer Zuid-Holland
PvdA Attje Kuiken Breda Noord-Brabant
PvdA Ahmed Marcouch Amsterdam Noord-Holland
PvdA Roos Vermeij Den Haag Zuid-Holland
PvdA Ed Groot Amsterdam Noord-Holland
PvdA Sjoera Dikkers Haarlem Noord-Holland
PvdA Pierre Heijnen Den Haag Zuid-Holland
PvdA Lea Bouwmeester Den Haag Zuid-Holland
PvdA Jeroen Recourt Haarlem Noord-Holland
PvdA Agnes Wolbert Annen Drenthe
PvdA Eeke van der Veen Wûnseradiel Friesland
PvdA Pauline Smeets Heerlen Limburg
PvdA Metin Çelik Rotterdam Zuid-Holland
PvdA Lutz Jacobi Wergea Friesland
PvdA Tjeerd van Dekken Marum Groningen
PvdA Tanja Jadnanansing Amsterdam Noord-Holland
PvdA Jacques Monasch Sneek Friesland
PvdA Khadija Arib Amsterdam Noord-Holland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
PVV Geert Wilders Den Haag Zuid-Holland
PVV Fleur Agema Den Haag Zuid-Holland
PVV Hero Brinkman Amsterdam Noord-Holland
PVV Lilian Helder Venlo Limburg
PVV Raymond de Roon Almere Flevoland
PVV Martin Bosma Amsterdam Noord-Holland
PVV Sietse Fritsma Den Haag Zuid-Holland
PVV Teun van Dijck Venlo Limburg
PVV Louis Bontes Hellevoetsluis Zuid-Holland
PVV Dion Graus Heerlen Limburg
PVV Richard de Mos Den Haag Zuid-Holland
PVV Eric Lucassen Amsterdam Noord-Holland
PVV Ronald van Vliet Venlo Limburg
PVV Johan Driessen Den Haag Zuid-Holland
PVV Karen Gerbrands Den Haag Zuid-Holland
PVV Joram van Klaveren Almere Flevoland
PVV Marcial Hernandez Kampen Overijssel
PVV Willie Dille Den Haag Zuid-Holland
PVV Léon de Jong Den Haag Zuid-Holland
PVV Harm Beertema Voorburg Zuid-Holland
PVV James Sharpe Eindhoven Noord-Brabant
PVV Wim Kortenoeven Voorburg Zuid-Holland
PVV Jhim van Bemmel Zoetermeer Zuid-Holland
PVV André Elissen Den Haag Zuid-Holland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
CDA Jan Peter Balkenende Capelle aan den IJssel Zuid-Holland
CDA Maxime Verhagen Voorburg Zuid-Holland
CDA Ank Bijleveld Goor Overijssel
CDA Jan Kees de Jager Kapelle Zeeland
CDA Ab Klink Capelle aan den IJssel Zuid-Holland
CDA Joop Atsma Surhuisterveen Friesland
CDA Sabine Uitslag Westerhaar-Vriezenveensewijk Overijssel
CDA Marja van Bijsterveldt Schipluiden Zuid-Holland
CDA Elly Blanksma-van den Heuvel Eindhoven Noord-Brabant
CDA Gerda Verburg Woerden Utrecht
CDA Sybrand van Haersma Buma Voorburg Zuid-Holland
CDA Ger Koopmans Venlo Limburg
CDA Henk Jan Ormel Hengelo Overijssel
CDA Mirjam Sterk Culemborg Gelderland
CDA Eddy van Hijum Zwolle Overijssel
CDA Jack de Vries Leiderdorp Zuid-Holland
CDA Margreeth Smilde Zuidhorn Groningen
CDA Madeleine van Toorenburg Rosmalen Noord-Brabant
CDA Coşkun Çörüz Haarlem Noord-Holland
CDA Kathleen Ferrier Leusden Utrecht
CDA Ad Koppejan Zoutelande Zeeland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
SP Emile Roemer Boxmeer Noord-Brabant
SP Renske Leijten Haarlem Noord-Holland
SP Harry van Bommel Diemen Noord-Holland
SP Jan de Wit Heerlen Limburg
SP Ronald van Raak Amsterdam Noord-Holland
SP Ewout Irrgang Amsterdam Noord-Holland
SP Sadet Karabulut Amsterdam Noord-Holland
SP Paul Ulenbelt Leiden Zuid-Holland
SP Jasper van Dijk Amsterdam Noord-Holland
SP Sharon Gesthuizen Den Haag Zuid-Holland
SP Henk van Gerven Oss Noord-Brabant
SP Manja Smits Den Haag Zuid-Holland
SP Paulus Jansen Utrecht Utrecht
SP Farshad Bashir Zoetermeer Zuid-Holland
SP Nine Kooiman Nieuwegein Utrecht
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
D66 Alexander Pechtold Wageningen Gelderland
D66 Boris van der Ham Nieuwkoop Zuid-Holland
D66 Magda Berndsen Burdaard Friesland
D66 Fatma Koşer Kaya Den Haag Zuid-Holland
D66 Pia Dijkstra Utrecht Utrecht
D66 Gerard Schouw Dordrecht Zuid-Holland
D66 Wassila Hachchi Breda Noord-Brabant
D66 Stientje van Veldhoven Rijswijk Zuid-Holland
D66 Wouter Koolmees Rotterdam Zuid-Holland
D66 Kees Verhoeven Amersfoort Utrecht
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
GL Femke Halsema Haarlem Noord-Holland
GL Jolande Sap Amsterdam Noord-Holland
GL Tofik Dibi Amsterdam Noord-Holland
GL Mariko Peters Den Haag Zuid-Holland
GL Ineke van Gent Groningen Groningen
GL Liesbeth van Tongeren Den Haag Zuid-Holland
GL Jesse Klaver Den Haag Zuid-Holland
GL Bruno Braakhuis Haarlem Noord-Holland
GL Arjan el-Fassed Utrecht Utrecht
GL Linda Voortman Utrecht Utrecht
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
CU André Rouvoet Woerden Utrecht
CU Arie Slob Zwolle Overijssel
CU Esmé Wiegman-van Meppelen Scheppink Zwolle Overijssel
CU Joël Voordewind Amsterdam Noord-Holland
CU Cynthia Ortega-Martijn Rotterdam Zuid-Holland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
SGP Kees van der Staaij Benthuizen Zuid-Holland
SGP Elbert Dijkgraaf Zevenhuizen Zuid-Holland
Partij Kamerlid Woonplaats Provincie
PvdD Marianne Thieme Maarssen Utrecht
PvdD Esther Ouwehand Leiden Zuid-Holland


Afkomstig van Wikikids , de interactieve Nederlandstalige Internet-encyclopedie voor en door kinderen. "https://wikikids.nl/index.php?title=Tweede_Kamerverkiezingen_2010&oldid=573917"